„Смъртността от COVID при онкологични пациенти не е по-висока, отколкото при останалите. Преди година - година и половина лекарите имахме повече страхове в тази посока. Днес сме значително по-спокойни“. Това заяви пред БНТ онкологът доц. Желязко Арабаджиев - началник на Отделението по медицинска онкология в Аджибадем Сити Клиник Болница Токуда, който е и председател на Българско научно дружество по имуноонкология.

Той бе категоричен, че лечението, което получават българските онкологични пациенти, напълно отговаря на европейските препоръки както по отношение на лекарства, така и по отношение на лъчетерапия и най-съвременна образна диагностика, въпреки че България не е от богатите страни в ЕС.

Навлизайки в актуалната тема за ваксинирането срещу COVID на пациентите с рак, той обясни, че категорично им препоръчва да си поставят ваксина. Доц. Арабасжиев представи данни от скорошно проучване, според което от 800 онкологични пациенти, при които е била приложена ваксина в две дози, при 750 е бил постигнат необходимия имунен отговор.

По темата за рака на гърдата онкологът бе категоричен, че напредъкът през последните години е значителен, и припомни, че ранното откриване на заболяването умножава шансовете за успех.

„Ракът на гърдата, открит в първи стадий на болестта и в малко по-напреднал стадий, е напълно лечим, като пациентките постигат търсената от нас 5-годишна преживяемост без рецидив на болестта”, каза бе той.

По думите му големият напредък в лечението на онкологичните заболявания е персонализираната медицина - насочването на терапията срещу специфични характеристики на рака – подход, който е много по-различен от този пред 30-ина години, когато се е прилагала една и съща химиотерапията за всички видове рак.

Според доц. Арабаджиев усилията през последните две десетилетия са довели до прогрес в лечението на това заболяване и в по-късните стадии, които са свързани с метастази и имат неблагоприятна прогноза, по-добри са шансовете и в ранните стадии.

Онкологът обясни, че днес лечението невинаги започва с хирургична намеса, а все по-често се прибягва до предоперативно лекарствено лечение, което дава много ползи за пациентката. От една страна, в краткосрочен план то води до намаляване размера на тумора и метастазите в лимфните възли, а от друга в дългосрочен план увеличава общата преживяемост.

Доц. Арабаджиев засегна и темата за профилактиката на рака на гърдата. Според него тя трябва да бъде част от стратегия, която да позиционира правилно не само профилактичния подход, но и скрининга на онкологичните заболявания.

„Важно е да има стратегия, която разписва следващите стъпки след диагнозата на онкологичната болест”, заключи специалистът.

Източник: www.zdrave.net