Преди десетина години житейското трасе на младия мъж не се разминава със сериозни препятствия – на 23 години, докато се обучава в Националната спортна академия, той се разболява от остра лимфобластна левкемия. Диагнозата му бива поставена в Университетската болница „Света Марина“ във Варна, където специалистите установяват голямо количество ракови клетки в кръвта на Димитър.
Следва лечението, което продължава над година. Димитър взима решение да се лекува изцяло в България – първо във Варна, а след това в Национална специализирана болница за активно лечение на хематологични заболявания в София, където му е направена алогенна трансплантация на стволови клетки от донор. Преминава и лъчетерапия в „Царица Йоанна – ИСУЛ“. Донор за трансплантацията е мъж от Германия, чиито клетки достигат до Димитър чрез базата данни в Националния регистър на стволови клетки, който е част от международната база с потенциални донори.
Днес Димитър е в ремисия, но стриктно следи здравословното си състояние на всеки три месеца, защото смята, че това е от ключово значение. „За мен най-правилното е проследяването на състоянието. В периода, в който аз бях пациент в болниците, бях свидетел на много лошо отношение от страна на пациентите към здравето им. След прекарана химиотерапия и лъчетерапия и постигната ремисия, немалко от тях буквално го удрят на живот, не се проследяват, а това е много важно“, коментира той.
След срещата с тежката болест спортистът се е отдал отново на професията си, но съчетавайки я изцяло с каузата на донорството. Димитър е участвал в редица спортни състезания, в които промотира смисъла на даряването като начин да спасиш живот.
Зад гърба му са Prista RUN 35 км, Tarnovo Ultra 43 км, Коджа Кая 42 км, Планински маратон Сливен 52 км, Балкан рън 19 км, скоростно изкачване от Калофер през х. Рай на първенеца на стара планина връх Ботев, Pirin Skyrun 30 км, Hamster Night Run 30 км, Лудогорски маратон 42 км, K3 ULTRA – GOLD BORDER RACE 85 км. В „трасето“ му се включват още маратон „Хайдушки пътеки“ 42 км, Canyon Creek Ultramarathon 90 км. Рекордът му е велосипед на шосе индивидуално е 100км за 05:20 часа.
Не са малко и медалите, които Димитър печели и за които впоследствие взима решение да дари на различни лечебни заведения в страната.
До момента Димитър е единственият български пациент, успешно трансплантиран със стволови клетки от неродствен донор, както и органово трансплантиран, който в рамките на по-малко от един календарен месец успешно е завършил маратон и ултрамаратон. Класическата маратонска дистанция е 42.195 км (26 мили 385 ярда). Всяка една дистанция, която е над 42 км, се счита за ултра, без значение на нейната положителна или отрицателна денивелация.
За тази година Димитър си е поставил амбицията да премине трасето от нос Емине до връх Ком, както и други нелеки спортни маршрути.
Споделя обаче, че често, въпреки изявите си, се сблъсква не само с липса на съдействие от страна на институциите, а понякога и пълна незаинтересованост по темата. Разказва, че на едно от състезанията, в които е взел участие, представители на Изпълнителна агенция Медицински надзор, в която са включени и дейностите по промотиране на донорството, не са дочакали края му. „Очаквах накрая да ме посрещнат медии, да поговорим за публично за каузата на донорството и защо това е нужно. Наместо това получих един медал по куриер, а представителят на агенцията си беше тръгнал. Честно казано това ме обиди“, разказва той.
„Голяма част от хората, които трябва да отговарят за публичността на тези кампании, просто не са заинтересовани, нямат мотивация, а това се отразява и в малкия брой донори у нас, защото хората не говорят по тези теми с близките си. Отразява се и в малкото кръводарители, в малкото донори на стволови клетки“, казва той. „В София се правят много спортни събития – защо до момента на никое от тях няма инситуция, която да ги ангажира с каузата на донорството“, не крие гнева си Димитър.
„Приемам това, което правя, за свой дълг. Лежах дълго в болници и още тогава си казах, че ако се справя с тази болест, ще направя всичко по силите си, за да се говори по темите за донорството, за видовете донорство и смисъла от тях“, казва още спортистът.
По последни данни чакащите за трансплантация българи са 1022 души. Най-много са чакащите за бъбрек – над 900. Много други пациенти имат нужда от трансплантация на стволови клетки. Как може да станете донор на стволови клетки може да разберете ТУК.
Източник: https://medicalnews.bg
Информация на БА "Лимфом"