До месец юни 2009 г. не бяха задоволявани нуждите от лекарства на голяма част от здравноосигурените лица. За първи път след синхронизиране на законодателството в областта на лекарствената политика с европейското, българите имаха възможност да получат по-добър достъп до домашно лечение. Не бива да се допуска връщане към предишната ситуация с дълги листи на чакащи за лечение болни.
Следва да се направи точен анализ на причините, довели до увеличаване на разходите за лекарства и да се изготви план за намаляване на тези разходи, като това не бива да бъде само за сметка на пациентите, както се случи с глаукомата, остеопорозата и паркинсона. В подобна ситуация всеки участник – държава, индустрия, здравноосигурени, поема своя дял от отговорността.
Увеличаването на здравната вноска принципно е удачно, но при повишаване събираемостта на здравните вноски и ясни гаранции за достъп до качествено лечение. Друг е въпросът, дали в момент на икономическа криза, българският гражданин е в състояние да понесе и това увеличение или увеличаването на здравната вноска трябва да се случи след първите положителни резултати от започналата здравна реформа и ясна визия на управляващите за промяна в закона за здравното осигуряване.
НПО подкрепя протеста на българските лекари. Не бива да се допуска подобно забавяне на заплащане за вече извършена дейност, като едновременно с това се подобрят и контролните функции на отговорните институции.
Считаме, че след обсъждане между всички заинтересувани страни на настоящи и бъдещи действия в здравеопазването, могат да се постигнат добри резултати. Българските граждани са отстоявали винаги правата си на пациенти и ще продължат да ги отстояват защитавайки най-ценното – своето здраве.
С уважение,
Д-р Станимир Хасърджиев, Председател на НПО
До: Симеон Дянков, Министър на Финансите
До: д-р Божидар Нанев, Министър на Здравеопазването