Двама правни съветници на Националната пациентска организация и един обучител по организационно развитие проведоха първото обучение, посветено на правата на бежанците от Украйна и достъпа им до здравеопазване. Обучението е част от проекта „#ОбединениЗаедно – подобрен застъпнически капацитет на НПО в отговор на бежанската криза“, изпълняван от Националната пациентска организация, финансиран в размер на 22 753 евро, като финансовата подкрепа е предоставена от Исландия, Лихтенщайн и Норвегия по линия на Финансовия механизъм на ЕИП.

В обучението се включиха повече от 15 представители на гражданския сектор, който членува в Националната пациентска организация. Това е първото от трите обучения, които НПО ще проведе в рамките на проекта.

В рамките на обучението бяха представени различните видове правни статути за пребиваване на територията на страната, правата на пациентите, както и други важни въпроси, свързани с достъпа до здравни грижи на бежанци от войната.

Обучителите представиха и данни от проучване, реализирано от гражданската организация ФАР – достъп до права, което дава актуална картина да достъпа до здравеопазване на пациенти от Украйна.

Според изследването, сайтът на Министерството на здравеопазването съдържа информация за реда и условията за получаване на документи, свидетелстващи за трайна неработоспособност/вид и степен на увреждане, като решенията се взимат от Териториалните експертни лекарски комисии („ТЕЛК“) и Националната експертна лекарска комисия („НЕЛК“). Следователно, въпросът за признаването на документите, свидетелстващи за тежко здравословно заболяване и издадени в Украйна, е частично разрешен, имайки предвид факта, че в сферата на здравеопазването договарящите се държави имат разлика в законодателството. В случай, че за признаването на документи за тежко здравословно заболяване е нужно преразглеждане с цел съответствие на документа със законодателството на Република България, едно от условията за извършването на преразглеждането е наличието на личен лекар, към когото лицето да е вписано. Това условие обаче за украинските бежанци в някои случаи се явява неизпълнимо.

Въпросът за личните лекари, които са нужни на украинските бежанци, касае не само лицата от уязвима група, но и лицата извън нея. Поради това, институциите на различните общини на територията на България са издали бюлетини, които съдържат информация включително за възможността за вписване към лични лекари на териториите им. Въпреки това, след прочит на бюлетина на Столична община, например, се наблюдава ограничен брой от общопрактикуващи лекари, към които лицата с временна закрила от Украйна могат да бъдат вписани. Това се дължи не само на факта, че ограничен брой от медицински работници свободно владее руски или украински език, които са най-достъпни за лицата от Украйна с временна закрила. Различните координационни центрове, основани и работещи за подпомагането на украинските бежанци, предоставят възможност за намиране на придружител, който да съпроводи лицето/ата със здравословни проблеми с цел установяване на връзка между лекаря и лицето, но тази дейност е на първо място ограничена до единични случаи, а на второ място е от изключително доброволен характер.

Специалистите на Националната пациентска организация коментираха още правото на настаняване в болница и дадоха насоки за работа по случаи на пациенти от Украйна.

  [gallery type="rectangular" size="medium" ids="https://npo.bg/wp-content/uploads/2022/12/IMG_2206-1-scaled.jpeg|,https://npo.bg/wp-content/uploads/2022/12/IMG_2203-scaled.jpeg|,https://npo.bg/wp-content/uploads/2022/12/IMG_2177-scaled.jpeg|,https://npo.bg/wp-content/uploads/2022/12/IMG_2175-scaled.jpeg|,https://npo.bg/wp-content/uploads/2022/12/IMG_2165-scaled.jpeg|,https://npo.bg/wp-content/uploads/2022/12/IMG_2158-scaled.jpeg|,https://npo.bg/wp-content/uploads/2022/12/IMG_2159-scaled.jpeg|,https://npo.bg/wp-content/uploads/2022/12/IMG_2157-scaled.jpeg|,https://npo.bg/wp-content/uploads/2022/12/IMG_2162-scaled.jpeg|"]

Тази публикация е създадена с финансовата подкрепа на Фонд "Активни граждани" - България по Финансовия механизъм (ФМ) на Европейското икономическо пространство (ЕИП). Цялата отговорност за съдържанието на публикацията се носи от Национална пациентска организация и при никакви обстоятелства не може да се приема, че отразява официалното становище на ФМ на ЕИП и Оператора на Фонд "Активни граждани" - България.