Всички трябва да помогнем на общопрактикуващите лекари да се развият, каза проф. Маринов
„Ключовият проблем е липсата на качествена и правилна диагностика, на който би трябвало да се обърне много повече внимание“, каза психиатърът проф. Петър Маринов по време на кръглата маса „Лицата на депресията - предизвикателства и отговорности“, която се проведе днес.
По думите му е необходимо да се обучават общопрактикуващите лекари да разпознават депресията. Трите въпроса, който те трябва да задават на пациентите си, са „Чувствате ли се тъжен, потиснат, отчаян“, „Често ли имате отслабен интерес или удовлетворение от правене на нещо“ и „През последните седмици имали ли сте чувство на притеснение и тревожност“.
„Това е ключов инструмент, който се използва от общопрактикуващите лекари, за да могат да сканират депресията. В България, за съжаление, сме на опашката не заради парите, а заради липсата на обучение. Това може да се преодолее, но най-трудно е да се преодолеят нагласите, че безсънието например е психологичен, а не физически проблем“, каза проф. Маринов.
„Всички трябва да помогнем на общопрактикуващите лекари да се развият“, завърши той.
Началникът на Клиниката по психиатрия към „Александровска“ болница проф. Вихра Миланова на свой ред заяви, че един от трима болни от депресия са резистентни към терапията.
„Болните с резистентна депресия в сравнение с болните само от депресия имат значително по-често коморбидни, телесни заболявания. 50% повече са сърдечносъдовите заболявания, 30% повече са с риск от злокачествени заболявания, суицидният риск е несравнимо по-голям и при 50% качеството на живот е в пъти по-лошо“, каза тя.
Проф. Миланова заяви, че болните с депресия имат относително лесен достъп до специалист за преглед, включително и до телемедицина. „Болшинството от антидепресанти се реимбурсират 50%, но психологичната терапия се заплаща от пациента. Няма работещи интегрирани и мултисекторни политики. Не се събира надеждна информация и няма работеща надеждна база данни, неефективни контакти между медицински и социални служби. Налице са възможности за лечение на резистентната депресия, но има ограничения в достъпа“, каза тя.
Източник: www.zdrave.net