Днес, 29 октомври, отбелязваме Световния ден за борба с инсулта. Тази година Световната инсултна организация е избрала той да премине под мотото „Инсултът се опитва да ни повали. Но ние се изправяме отново.“. В целия свят се провеждат многобройни инициативи, свързани с този ден, поради голямата социална значимост на инсулта.
Мозъчносъдовите заболявания са водеща причина за заболеваемост и смъртност по целия свят и България не прави изключение – страната ни е на едно от първите места в това отношение. У нас се регистрират годишно около 82 398 случая на мозъчносъдови заболявания. От тях 35 311 са с мозъчен инсулт, а 7 175 завършват с летален изход. Тези, които преживяват мозъчния инсулт, са с различна степен на инвалидност, която при 10% от пациентите е тежко изразена и изисква допълнителни грижи и помощ от семейството, близките и обществото. От преживелите мозъчни инсулти 25-50% имат говорно-речеви нарушения, като при половината от тях тези инвалидизиращи нарушения остават трайни.
Инсултите са втората по честота причина за развитие на деменция, най-честата причина за епилепсия в напреднала възраст и много честа причина за депресия. Даннитe сочат, че на всеки шест секунди някъде по света умира човек от мозъчен инсулт.[i] За преодоляване на неблагоприятните последствия от заболяването изключителна важност има бързината, с която ще започне лечението. Затова е нужно всеки човек да познава добре ранните симптоми на мозъчния инсулт, за да може да реагира адекватно в случай на нужда.
В деня за борба с инсултите е важно и всеки от нас да си припомни, че е необходимо изключително високо ниво на първична и вторична профилактика на мозъчносъдовите болести, за да се намали смъртността и инвалидността от тези тежки за болявания.
За кампанията на НПО, посветена на инсултите
От началото на този месец Национална пациентска организация стартира информационна кампания, посветена на инсултите, чрез която се надява да спомогне за увеличаване на профилактиката на заболяването с цел предотвратяване на инсулти, подобрение качеството на живот на пациентите и осигуряването на дългосрочен и по-качествен контрол на заболяването.
Освен информационните активности чрез онлайн и печатни информационни материали, специално внимание ще се обърне на пациентите - какви са първите стъпки, които трябва да се предприемат, ако някой получава инсулт и какво да се направи, докато му се окаже медицинска помощ. В кампанията са предвидени и безплатни прегледи за пациенти в риск от малки населени места, като записването ще става през личните лекари.
Във връзка с Международната седмица на предсърдното мъждене (23-29 ноември) ще се проведе мащабна скринингова акция в партньорски здравни заведения, като ще се обхванат хора в риск от инсулт, както и пациенти, вече претърпели съдов инцидент. (Календар за провеждането на акциите, както и начинът за записване ще бъдат оповестени допълнително).
Предвижда се и провеждането на кръгла маса, посветена на инсултите, на която специалистите да посочат основните причини за високата смъртност в страната ни и да очертаят посоката, в която трябва да се работи, за да се намали броят на засегнатите от това заболяване.
През 2019 г. проектът ще продължи с активности, насочени към служители в големи фирми и учреждения, в които са ангажирани повече рискови групи на възраст 45+.
i Данните са по информация на Министерство на здравеопазването.