На 8 и 9 юни 2012 г., в София Принсес Хотел се състоя II-рият Национален Конгрес на пациентските организации, членове на НПО. Конгресът се организира от Национална пациентска организация за втора поредна година и беше посветен на 2 основни теми – Ден 1: Профилактика на социално значими заболявания и Ден 2: Фармакоикономика и оценка на здравните технологии.
Конгресът стартира на 8 юни в 13:00 часа, като приветствия бяха прочетени от името на г-жа Десислава Атанасова, министър на здравеопазването на Р. България, и д-р Даниела Дариткова, председател на Комисия по здравеопазването към НС. Лично приветствия поднесоха д-р Надежда Тодоровска, зам.-генерален директор на Български червен кръст, г-н Мирослав Ненчев, председател на Български фармацевтичен съюз и г-жа Милка Василева, председател на Българска асоциация на професионалистите по здравни грижи.
В Конгреса взеха участие близо 100 представители на пациентски организации от цяла България, представители на съсловни организации, лидери на пациентски организации и експерти в съответните области.
Резултати от първия ден
Първата част от лекциите в Ден 1 беше посветена на профилактиката и ваксинопрофилактиката на рака на шийката на матката, мястото на пациентите при осъществяването на програма за рак на шийката на матката, както и дългосрочните стратегии в здравеопазването. В края на деня пациентите обсъдиха ползите от създаването на Национална програма за първична профилактика на рак на шийката на матката, отправиха препоръки за профилактика на заболяването и описаха начините, чрез които пациентските организации могат да се включат на местно ниво. В края на дискусията участниците в Конгреса гласуваха Меморандум с препоръки на пациентите за профилактика на рака на шийката на матката и други онкологични заболявания.
Резултати от втория ден
Вторият ден на Конгреса беше посветен на фармакоикономиката и фармацевтичната индустрия в България, влиянието на генеричната конкуренция върху цените и употребата на лекарства, механизмите за стимулиране на употребата на генерични лекарства, значението на пациента при взимането на решение в системата на здравеопазването, показано чрез различни европейски практики и примери. Втората част от лекциите беше посветена на конкретни заболявания: моделиране на дългосрочните резултати от подобряване на лечението на захарен диабет тип 2, анализ на бюджетното въздействие на високо активна антивирусна терапия при болни от СПИН, анализ разход-полза при ваксинация против хепатит В и др.
Дискусията в края на деня беше посветена на оценката на здравните технологии и участието на пациентите при вземането на решения за реимбурсация. В края на дискусията участниците гласуваха Меморандум, в който отправиха препоръки и се обединиха около идеята за оптимизацията и ефективното изразходване на обществения ресурс чрез разширяване и развитие на оценка на здравните технологии, които да са насочени не само към лекарствата, а и към останалите области на здравеопазването.
* * * * *
ВАЖНА ИНФОРМАЦИЯ: КАМПАНИЯ "ЩИТОВИДНА ЖЛЕЗА И СЪРДЕЧНОСЪДОВ РИСК"
Националният Конгрес на пациентските организации се провежда за втора поредна година, като миналогодишният конгрес се състоя в периода 15-17 април 2011 г. и беше посветен на Лекарствената политика.
Записвания за прегледите по кампанията „Щитовидна жлеза и сърдечносъдов риск", които са част от втората поред Национална информационна и скринингова кампания, приключиха - часовете за всички градове са запълнени.
Благодарим ви за проявения интерес!
Кампанията „Щитовидна жлеза и сърдечносъдов риск" е посветена на заболяванията на щитовидната жлеза и се организира с подкрепата на Мерк, по повод Международната тиреоидна седмица, която е от 21 до 27 май 2012, и по повод Международния тиреоиден ден, който се чества на 25 май.
Целта на скрининга е да бъдат прегледани хората, които не са диагностицирани до момента и/или попадат в рискова група. Заболяванията на щитовидната жлеза са често срещани в световен мащаб, като те се срещат осем пъти по-често при жените, отколкото при мъжете.
[gallery columns="2" size="full" link="file" type="slideshow" ids="https://npo.bg/wp-content/uploads/2018/05/II-congress_pic-2.jpg|,https://npo.bg/wp-content/uploads/2018/05/II-Congress_pic-1.jpg|"]Уважаеми колеги и партьори, поради големия интерес към презентациите от II-рия национален конгрес на пациентските организии, а и за ваше улеснение, презентациите от пленарните сесии са качени за изтегляне.
За да ги изтеглите, моля кликнете върху избраната от вас презентация.
Моля изтеглете програмата ОТТУК.
I-ва пленарна сесия
- „Проблеми със заболяването рак на маточната шийка” – доц. Милко Сираков
- „Профилактика и ваксинопрофилактика на рака на маточната шийка” – доц. Пенка Переновска
- „Национална програма за профилактика на РМШ” – доц. Нина Гачева
II-ра пленарна сесия
- „Мястото на пациента за осъществяване на програмата за профилактика на РМШ в България” – г-жа Пенка Георгиева
- „Дългосрочни стратегии в здравеопазването. Национален противораков план” – Евгения Адърска
III-та пленарна сесия
- „Предсърдно мъждене – социална и икономическа значимост на заболяването” – проф. Асен Гудев
- „Университет за пациенти” – най-новата програма на НПО за обучение на пациенти” – д-р Станимир Хасърджиев
Ден втори
- „Фармакоикономиката в България – развитие на законодателството, обучението, теоретичните основи и научните изследвания” – доц. Валентина Петкова, дф
- „Разработване, оценка и регулаторно приложение на фармакоикономиката – участието на пациентите” – доц. Асена Стоименова, дф
- „Фармакоикономиката и фармацевтичната индустрия” – маг. фарм. Илия Николов
- „Моделиране на дългосрочните резултати от подобряване на лечението на захарен диабет тип 2 в България” – д-р Васил Вълов
II-ра пленарна сесия
- „Влияние на генеричната конкуренция върху цените и употребата на лекарства” – гл. ас.Маноела Манова, дф
- „Анализ на бюджетното въздействие на високо активна антивирусна терапия при болни от СПИН” – маг. фарм. Мария Димитрова
- „Анализ Разход-Полза при ваксинация против хепатит B” – гл. ас. Александра Савова, дф
- „Стойност на едно иновативно лекарство в лечението на хроничната миелоидна левкемия” – проф. Стефан Горанов
III-та пленарна сесия
- „Качество на живот при трансплантирани пациенти” – Светла Георгиева, маг. фарм. Мария Камушева
- „Проучване на разходите за лечение на псориазис и псориатричен артрит” – маг. фарм. Любомир Маринов